Antifulingai – tai specialūs dažai, skirti dažyti valčių, laivų dugnus bei kitas povandeninines konstrukcijas. Pagrindinė paskirtis yra apsaugoti vandenyje esantį paviršių nuo apaugimo ir gyvių. Ypač tai aktualu pakrančių teritorijose, kur laivas reguliariai švartuojasi.
Dėl piktžolių, dumblių ir gyvių (pvz. kriauklės) sukuriamo papildomo pasipriešinimo, laivas praranda greitį ir lemia didesnį degalų sunaudojimą, augmenija daro neigiamą poveikį laivo korpusui – ypač medinėms konstrukcijoms.
Jau prieš kelis šimtus metų laivų statytojai laivų dugnų apsaugai nuo nepageidaujamo apaugimo naudojo varines plokštes. Šiandien dengimas variu yra nebenaudojamas dėl pernelyg didelės apkrovos. Kadangi technologijos juda į priekį, pažanga buvo padaryta ir antifulingų sudėtyje. Dabar, varis dažuose yra naudojamas kaip vienas iš veikliųjų ingredientų. Tokie paviršiaus dažai suteikia apsaugą nuo nepageidaujamo organinio apaugimo, taip pat nuo korozijos, įbrėžimų ir kitų žalingų veiksnių. Naujos formulės antifulinguose naudojama mažiau toksinių medžiagų, siekiant užtikrinti mažesnę žalą aplinkai.
Džiaugiamės galėdami uostamiesčiui pristatyti anglų kompanijos TEAMAC® patikimus jūrinius dažus, gaminamus nuo 1908 metų. Jūriniai dažai, skirti metalo, medžio, stiklo adinio bei plastiko dažymui. Dažai pasižymi itin gera adhezija su dažomu paviršiumi, atsparūs vandens bei atmosferos poveikiui. Išskirtinis produktas „Tropical Killa Antifouling“ – vario pagrindu ekonominės klasės kietasis antifulingas, kuris neleidžia apaugti augmenijai ar prisilipdyti įvairiems gyviams. Dažai tinka stiklo pluošto, plieno ir mediniams paviršiams, turintiems sąlytį su gėlu bei sūriu vandeniu. Su šiais dažais lengva dirbti net ir tiems, kurie retai naudojasi teptuku ar voleliu. Taip sutaupysite daug pinigų laivo restauravimui.
Praktinis patarimas:
Antifulingu geriausiai būtų dažyti vidury dienos, esant ramiam ir sausam orui. Venkite dažymo anksti ryte arba vakare, nes gali susidaryti rasos lašeliai, kurie kenkia dažų kokybei. Drėgnas paviršius taip pat mažins sukibimą su paviršiumi. Atidžiai apklijuokite laivą ties vandens linija ir vietas, kurios negali būti uždažomos geros kokybės lipnia juosta. Prieš pradedant dažyti reikėtų padengti aplink laivą esantį žemės plotą plastikine plėvele ar sudrėkinti vandeniu, kad dažant nekiltų dulkės. Jei dažytumėte šaltesniu oru, laikykite dažus šiltoje vietoje iki pat dažymo. Alternatyviai galite dažų pakuotę pašildyti šiltame vandenyje. Šilti dažai žymiai paprasčiau, lengviau ir tolygiau dažysis. Sunkūs pigmentai esantys dažuose labai greit nusėda ant pakuotės dugno dėl to prieš dažant juos reikia kruopščiai išmaišyti. Skiesti antifulingo nebūtina. Nedažykite dažų tiesiai iš didelio indo, geriau įsipilkite nedidelį kiekį į dažų vonelę, gerai uždarykite indą, kad ten nepapultų nešvarumai ir jie nereaguotų. Prieš įsipildami kiekvieną kartą permaišykite antifulingą. Antifulingą reikia dažyti voleliu, tačiau sunkiai prieinamosiose vietose naudokitės teptuku. Lygiam paviršiui gauti naudokite porolono arba veliūrinį volelį. Visada išnaudokite paskaičiuotą antifulingo kiekį, kad būtų pasiektas reikiamo storio sluoksnis, kitaip antifulingas netarnaus numatyto laiko. Užtepkite papildomą sluoksnį antifulingo ant stačių kampų ir aštrių linijų, tokių kaip kylio, ar vairo plunksnos kraštinės ir ties vandens linija, nes šitose vietose yra didžiausias vandens judėjimas. Lipnią juostą pašalinkite tuomet, kai antifulingas pasidarys lipnus, nelaukdami kol jis visai išdžius.